inovatyvūs internetiniai sprendimai

Blogas

Šabloninis ar unikalus dizainas?


Nuo seno yra susiformavusi nuomonė, kad šabloniniai dizainai - paprasti ir primityvūs, o unikalūs - gražūs ir kokybiški. Kažkada tai buvo tiesa, bet šiais laikais viskas smarkiai pasikeitė. Todėl į klausimą - kokį dizainą pasirinkti - ne taip paprasta atsakyti.

Interneto eros pradžioje dauguma svetainių buvo kuriama individualiai. O dizaino šablonai buvo siūlomi tik kaip alternatyva, norint greito ir pigaus sprendimo. Tačiau šiais laikais interneto svetainė pavirto masiniu produktu, todėl šablonų naudojimas tapo labiau taisykle, nei išimtimi. Natūralu, kad ir patys šablonai smarkiai patobulėjo ir daugelis stereotipų apie juos - paseno. Taigi kokį pasirinkimą svetainių užsakovai turi šiandien?

Nemokami dizaino šablonai

Nemokami dizaino šablonai, ko gero, geriausiai atitinka klasikinį šabloninių dizainų įvaizdį. Tiek vizualiai, tiek savo funkcionalumu jie labai paprasti, dizaino stilius - atsiliekantis nuo šiuolaikinių tendencijų. Individualizavimo galimybių - beveik nėra. Paprastai jie būna sukurti tos pačios įmonės, kuri ir siūlo svetainę. Štai keletas lietuviškų nemokamų dizaino šablonų:

Nemokamas dizaino šablonasNemokamas dizaino šablonasNemokamas dizaino šablonasNemokamas dizaino šablonas
Nemokami dizaino šablonai

Vienintelis šių dizainų privalumas - tai kaina. Jie tinka nebent kaip laikinas sprendimas, jei reikia pigios svetainės. Šiais laikais tokie šablonai praktiškai sutinkami tik svetainių nuomos paslaugose.

Komerciniai (Premium) dizaino šablonai

Šiuo metu dauguma dizaino šablonų yra komerciškai platinami. Jų kūrimas net tapo savarankiška web industrijos dalimi. Yra įmonių, kurios specializuojasi būtent šabloninių dizainų gamyboje, talpina juos į specialias šablonų parduotuves (templatemonster.com, themeforest.net), o svetainių kūrėjai juos iš tų parduotuvių perka ir siūlo klientams. Pačių šablonų stilius ir kokybė taip pat smarkiai pasikeitė. Štai kelios lietuviškos svetainės, sukurtos naudojant komercinius dizaino šablonus:

Komercinis dizaino šablonasKomercinis dizaino šablonasKomercinis dizaino šablonasKomercinis dizaino šablonas
Komerciniai dizaino šablonai

Nuo nemokamų šablonų jie labai skiriasi. Tai modernūs, funkcionalūs, kokybiškai įgyvendinti dizainai. Tokie darbai netgi tampa kai kurių svetainių kūrėjų portfolio puošmena, jie pristatinėjami naudojant epitetus - stilingas, patrauklus, profesionalus dizainas, tik nepasakant, kad jis yra nupirktas šablonų parduotuvėje.

Šie dizainai kainuoja apie 100 €. Tačiau jie pigūs dėl to, kad tas pats dizainas parduodamas daug kartų. Jei norite, kad dizainas būtų skirtas tik jums, galite įsigyti išimtinę licenciją, tačiau už ją jau sumokėsite kelis tūkstančius eurų. Ši suma ir atspindi realią tokio dizaino vertę.

Unikalūs dizainai

Tai dizainai, sukurti individualiai konkrečiam užsakovui. Pati sąvoka - unikalus - yra šiek tiek klaidinanti, nes žmonės dažnai galvoja, kad tai bus labai gražus, į nieką nepanašus dizainas. Ne, tai tiesiog reiškia, kad dizainas bus nuo nulio sukurtas tiktai jums. Puslapio struktūra, blokų išsidėstymas, spalvinė gama, stilius - viskas bus padaryta pagal jūsų reikalavimus. Tačiau dizaino kokybė gali būti labai įvairi, priklausanti nuo konkretaus dizainerio sugebėjimų. Jei komercinių dizaino šablonų parduotuvės atlieka savotišką kokybės kontrolės funkciją ir tiesiog nepriima neatitinkančių reikalavimų darbų, tai unikalių dizainų kokybės niekas nekontroliuoja. Todėl jų tarpe galima sutikti tiek įspūdingų meno kūrinių, tiek akis badančių dizainų.

Gerų unikalių dizainų pavyzdžių, ko gero, nereikia pristatinėti. Užtenka nueiti į praktiškai bet kokią didelės ir žinomos įmonės svetainę, ir ten išvysite gražų, įsimenantį, atspindintį įmonės veiklos specifiką, dizainą. Dažniausiai kaip tik tokius dizainus užsakovai ir rodo kaip pavyzdžius, kokio dizaino jie pageidauja:

Unikalus dizainasUnikalus dizainasUnikalus dizainasUnikalus dizainas
Aukštesnio lygio unikalūs dizainai

Tačiau kokybiški unikalūs dizainai yra brangūs - jų sukūrimas reikalauja daug darbo, todėl juos paprastai užsisako stambios įmonės, galinčios savo įvaizdžiui išleisti dideles sumas. Eilinis klientas, ieškantis pigesnių sprendimų, susiduria su kitokia realybe - jam siūlomi arba šabloniniai, arba gana žemo lygio unikalūs dizainai. Štai keletas tokių dizainų pavyzdžių:

Unikalus dizainasUnikalus dizainasUnikalus dizainasUnikalus dizainas
Žemesnio lygio unikalūs dizainai

Pažiūrėjus į šiuos dizainus, atrodo, kad jie atėję iš praeities - nusileidžia netgi komerciniams šablonams. O tai unikalūs dizainai, atlikti ne mėgėjų, o įmonių, ir tai ne išimtys - panašaus lygio dizainų pavyzdžių galima rasti pas daugelį svetainių kūrėjų, esančių pirmuosiuose Google paieškos puslapiuose.

Ką pasirinkti?

Štai ir tampa akivaizdu, kad atsakymas į klausimą - ką pasirinkti - ne toks paprastas. Komerciniai šablonai savo lygiu praktiškai pasivijo eilinius unikalius dizainus, o kainos atžvilgiu - išliko labai patrauklus sprendimas.

Šabloninių dizainų trūkumu tradiciškai įvardinamas išskirtinumo nebuvimas. Bet kas gali nusipirkti tą patį dizainą ir pasigaminti identišką svetainę. Tačiau šiais laikais šis trūkumas irgi nebe toks aktualus. Šabloninių dizainų yra prikurta labai daug - didžiausios šablonų parduotuvės juos skaičiuoja dešimtimis tūkstančių ir kiekvieną dieną pasipildo naujais. Todėl tikimybė, kad konkurentas pasirinks tokį patį - maža. Be to ir unikalūs dizainai ne visada būna išsiskiriantys - jų tarpe irgi galima atrasti labai panašių sprendimų.

Be abejo, jei skiriate daug dėmesio įmonės įvaizdžiui, turite savo brandbook'ą ir norite svetainės, kurioje būtų apgalvotos visos detalės ir pasiųsta tinkama žinutė lankytojui - jums reikia unikalaus dizaino. Tačiau jei tiesiog bijote, kad lankytojams svetainė atrodys "šabloniškai" - unikalaus dizaino rinktis nebūtina. Komerciniai dizaino šablonai pasižymi pakankama stilistikos bei funkcinių sprendimų įvairove, ir eilinis lankytojas greičiausiai net nesupras, kad svetainėje panaudotas šablonas.

Iš tiesų, pagrindinis šabloninių dizainų trūkumas - jie nebus pritaikyti jūsų poreikiams. Klientai, rinkdamiesi dizainą, dažniausiai vertina tiktai bendrą vaizdą, ir tikisi, kad darbo eigoje visos detalės bus modifikuotos pagal jų norus. Tokios modifikacijos yra įprasta praktika, kuriant unikalų dizainą, tačiau, naudojant šabloną, - šios galimybės nebelieka. Šabloninės svetainės todėl ir yra pigios, kad jų sukūrimo procesas daug paprastesnis - jame net nedalyvauja dizaineris, tik programuotojas paima jau paruoštą dizainą ir uždeda ant turinio valdymo sistemos. O jei klientas pageidauja kažką dizaine pakeisti, įdėti naują elementą, kuris šablone nebuvo numatytas, tai reiškia, kad prireiks daug papildomų darbų. Reikės dizainerio - nupiešti naujus elementus, reikės frontend programuotojo - dizainą sukoduoti. Be to, šablonai dažnai būna padaryti taip, kad bandant modifikuoti netgi iš pažiūros nedidelę detalę, pasireiškia kortų namelio efektas - pakeitus vieną dalyką, reikia keisti ir antrą, ir trečią, dėl ko svetainės kaštai neproporcingai išauga. Todėl, renkantis šabloninį dizainą, reikia susitaikyti su tuo, kad pageidaujamų modifikacijų greičiausiai nebus įmanoma padaryti ir svetainė atrodys tiksliai taip, kaip atrodo šablonas.

Net jei šablono išvaizda užsakovui pilnai tinka, kartais pats svetainės turinys ir funkcijos reikalauja individualaus dizaino. Jei norite sukurti įprastą įmonės reprezentacinę svetainę arba standartinę el. parduotuvę - yra daug tam pritaikytų šablonų. Tačiau jei turite kokią nors nestandartinę viziją - gali būti sunku rasti tokiai užduočiai įgyvendinti tinkamą šabloną. Todėl, dizaino šabloną galite rinktis tik jei tai leidžia projekto pobūdis ir esat pasiruošę taikytis su ribotom modifikavimo galimybėm. O jei norite, kad svetainė atrodytų taip, kaip įsivaizduojate jūs - rinkitės unikalų dizainą.