inovatyvūs internetiniai sprendimai

Blogas

Kiek kainuoja internetinė svetainė?


Svetainių kainos

Dažnas užsakovas, pirmą kartą pasidomėjęs svetainių kainomis, būna visiškoje sumaištyje - gauna pasiūlymus, besiskiriančius keliasdešimt kartų. Tai ne klaida, ir ne bandymas apgauti - internetinės svetainės kūrimo sąvoka apima daug labai skirtingų sprendimų, todėl kainų ribos iš tiesų tokios plačios.

Įsivaizduokite, kas būtų, jei išsiųstumėte užklausimą transporto įmonėms - man reikia automobilio. Vieni pasiūlytų lengvąjį, kiti - krovininį, dar kiti - lenktyninį. Ir net negalima sakyti, kad kuris nors iš jų yra geresnis ar blogesnis - tiesiog tai visiškai skirtingos paskirties automobiliai, kurių net negalima lyginti.

Tas pats nutinka ir tiesiog paklausus, kiek kainuoja internetinė svetainė. Gaunate pasiūlymus, kuriuose siūlomi visiškai skirtingi, tarpusavyje nepalyginami sprendimai. Norint susigaudyti svetainių kainose, būtina suprasti kaip vyksta svetainės kūrimo procesas ir žinoti kelias esmines sąvokas, kurios padės tiksliau suformuluoti poreikius. Taigi nuo ko priklauso svetainės kaina?

Šabloninis ar unikalus dizainas

Pirmas dalykas, kurį reikia nuspręsti, kuriant svetainę - ar jums užteks šabloninio, ar reikės unikalaus dizaino.

Dizaino šablonai - tai tokie dizainai, kurie kuriami ne konkrečiai svetainei, o masiniam platinimui. Dėl to jie būna paprastesni, specialiai padaryti taip, kad būtų galima panaudoti įvairiose svetainėse. Jų būna ir nemokamų, tačiau dauguma - parduodami šablonų parduotuvėse ir kainuoja iki 100 €. Kuriant šabloninę svetainę, tereikia tokį dizainą nusipirkti ir uždėti ant turinio valdymo sistemos.

Unikalus dizainas - tai dizainas, sukurtas individualiai konkrečiam užsakovui pagal jo poreikius. Kad sukurti tokį dizainą, iš pradžių padaromas prototipas (blokinė schema), kuriame matosi svetainės struktūra, elementų išdėstymas. Paskui dizaineris nupiešia dizainą, programuotojas jį sukarpo ir tada dizainą jau galima dėti ant TVS. Unikalaus dizaino sukūrimas - daug ilgesnis ir sudėtingesnis darbas, nei šablono panaudojimas, natūralu, kad jis ir brangesnis, kainos paprastai prasideda nuo 1000 €.

Daugeliui žmonių pats terminas "šabloninis dizainas" asocijuojasi su primityviu, negražiu dizainu. Tačiau šiais laikais netgi šabloniniai dizainai dažniausiai atrodo moderniai ir profesionaliai, eilinis lankytojas gali net nesuprasti, kad buvo naudotas šablonas. Didžiausias šabloninio dizaino minusas - jis nėra pritaikytas jūsų poreikiams. Užsakovai dažnai daro tą pačią klaidą - vertina tik bendrą dizaino vaizdą ir tikisi, kad svetainės gamybos eigoje visos detalės bus modifikuotos pagal jų norus. Tačiau naudojant šabloną - tą padaryti ne visada galima. Žinoma, galima blokus perstumdyti į kitas vietas, bet jei kažkokio elemento šablone visai nėra - jo nebus ir svetainėje. Jei nėra kažkokio vidinio puslapio - jo irgi nebus galima padaryti. Todėl, renkantis šabloną, reikia įvertinti ne tik titulinį puslapį, bet ir visus vidinius, apžiūrėti kiekvieną detalę. Natūralu, kad idealiai tinkančio šablono greičiausiai nebus, todėl pasirinkus šį sprendimą, teks susitaikyti su tuo, kad visų jūsų norų įgyvendinti nebus galima, o reiks derintis prie šablono.

Pasirinkus unikalų dizainą - šios problemos nebūna, visa svetainės struktūra, kiekvienas puslapis ir elementas suprojektuojami ir nupiešiami pagal jūsų pageidavimus. Tokie dizainai ir atrodo gražiau, nors vien tai, kad dizainas bus piešiamas individualiai, dar nereiškia, kad jis bus išskirtinis. Dizaino lygis priklauso nuo konkretaus dizainerio sugebėjimų ir nuo to, kaip suformuluota užduotis. Plačiau apie šabloninių ir unikalių dizainų skirtumus galite paskaityti atskirame straipsnyje: Šabloninis ar unikalus dizainas?

Standartinė ar individuali turinio valdymo sistema

Turinio valdymo sistema svetainėje irgi gali būti standartinė arba individualiai kurta.

Standartinės turinio valdymo sistemos yra universalios ir tinka daugeliui skirtingo pobūdžio svetainių. Populiariausios TVS yra: Wordpress, Joomla, Drupal. Jos yra atviro kodo, jas galima nemokamai parsisiųsti, tiesa nemokamas tik sistemos branduolys, o už pluginus su papildomomis funkcijomis jau gali tekti mokėti. Kuriant svetainę su standartine turinio valdymo sistema, tereikia TVS instaliuoti ir sukonfigūruoti. Šis darbas paprastai kainuoja kelis šimtus eurų.

Individualios turinio valdymo sistemos yra sukurtos konkrečiai svetainei su būtent jai reikalingomis funkcijomis. Šiuo atveju TVS individualiai programuojama pagal užsakovo pageidavimus, ir tai vėlgi daug didesnis darbas, nei standartinės TVS instaliavimas, todėl kaina gali siekti kelis tūkstančius eurų. Žinoma, šiuo atveju kaina labai priklauso nuo pačios svetainės pobūdžio ir sudėtingumo. Tam tikrais atvejais ji gali praktiškai nesiskirti nuo standartinės TVS, o kartais gali būti dešimt kartų didesnė.

Jei unikalių dizainų privalumai - akivaizdūs, tai kam reikalinga individuali TVS - užsakovams dažnai sunku suprasti. Juk standartinės TVS turi ilgiausius funkcijų sąrašus - negi to neužtenka? Kartais užtenka - jei tai nesudėtinga, standartizuota svetainė, tačiau labai dažnai užsakovai išsako tokius poreikius, kuriems tiesiog netinka jokia standartinė TVS. Be to, individuali TVS bus greitesnis, patogesnis, saugesnis sprendimas. Plačiau apie standartinių ir individualių TVS skirtumus galite paskaityti atskirame straipsnyje: Atviro kodo ar individualiai kurta turinio valdymo sistema?

Turinio paruošimas ir sukėlimas

Kad būtų galima svetainę paleisti, ji turi būti su turiniu, tačiau turinio parengimas ir sukėlimas - į svetainės kūrimo kainą neįeiną. Jei nesusitarta kitaip, svetainės turinį - nuotraukas, tekstus, turi paruošti pats užsakovas. Taip pat, naudodamasis turinio valdymo sistema, pats jį į svetainę sukelti. O tai gali būti didelis darbas, kurio masto užsakovai dažnai neįvertina.

Darbų pavyzdžiuose paprastai matote svetaines su labai gražiomis nuotraukomis ir profesionaliai parašytais tekstais - būtent tai sudaro įspūdį lankytojui. Ir norint gauti analogišką rezultatą - reikės ne tik užsisakyti svetainės sukūrimą, bet ir paruošti kokybišką turinį. Tačiau turinio parengimas - atskiras darbas, kuris gali kainuoti net brangiau, nei techniniai svetainės kūrimo darbai. Ir norint užsisakyti šį darbą, neužtenka tiesiog paklausti - kiek kainuoja informacijos suvedimas, reikia tiksliai žinoti kiek ir kokių tekstų bei nuotraukų reikės, į kiek puslapių reikės informaciją sukelti. Ir šių darbų kaina greičiausiai bus nemaža - jei naudojant šablonus pačią svetainę įmanoma sukurti per vieną dieną, tai variantų, kaip pigiai parengti turinį - nėra.

Svetainės kūrimo sprendimų variantai

Priklausomai nuo aukščiau išvardintų pasirinkimų, svetainės kūrimo sprendimus galima suskirstyti į tokias grupes, kurių kainų lygis labai skiriasi:

  • Šabloninės svetainės (su šabloniniu dizainu ir standartine TVS). Pats paprasčiausias ir pigiausias sprendimas, kuris kainuoja kelis šimtus eurų.
  • Svetainės su unikaliu dizainu, tačiau standartine TVS. Sudėtingesnis sprendimas, kainos paprastai prasideda nuo tūkstančio eurų.
  • Individualiai kurtos svetainės (su unikaliu dizainu ir individualia TVS). Pats sudėtingiausias sprendimas, kuris gali kainuoti kelis tūkstančius eurų.

Todėl, lygindami internetinių svetainių kainas, atkreipkite dėmesį, ar lyginate analogiškus dalykus. Nes galbūt, galvodami, kad perkate pigiai, iš tiesų brangiai mokate už paprastesnį sprendimą.