web sprendimai, elektroninė komercija

Blogas

Šabloninis ar unikalus dizainas?


Nuo seno yra susiformavusi nuomonė, kad šabloniniai dizainai - paprasti ir primityvūs, o unikalūs -  gražūs ir kokybiški. Kažkada tai buvo tiesa, bet šiais laikais viskas smarkiai pasikeitė. Todėl į klausimą - kokį dizainą pasirinkti - ne taip paprasta atsakyti.

Interneto eros pradžioje visos svetainės buvo kuriamos individualiai. Vėliau, didėjant svetainių skaičiui, bei joms sudėtingėjant, atsirado poreikis svetainių kūrimo procesą optimizuoti. Tada ir atsirado dizaino šablonai. Be abejo, pirmieji jų buvo gana primityvūs, siūlomi tik kaip alternatyva, norint greito ir pigaus sprendimo. Tačiau šiais laikais interneto svetainė pavirto masiniu produktu, todėl šablonų naudojimas tapo labiau taisykle, nei išimtimi. Natūralu, kad ir patys šablonai smarkiai patobulėjo ir daugelis stereotipų apie juos - paseno. Taigi kokį pasirinkimą svetainių užsakovai turi šiandien?

Nemokami dizaino šablonai

Nemokami dizaino šablonai, ko gero, geriausiai atitinka klasikinį šabloninių dizainų įvaizdį. Tiek vizualiai, tiek savo funkcionalumu jie labai paprasti, dizaino stilius - neatitinkantis šiuolaikinių tendencijų. Individualizavimo galimybių - beveik nėra. Paprastai jie būna sukurti tos pačios įmonės, kuri ir siūlo svetainę. Štai keletas lietuviškų nemokamų dizaino šablonų:

Nemokamas dizaino šablonasNemokamas dizaino šablonasNemokamas dizaino šablonasNemokamas dizaino šablonas
Nemokami dizaino šablonai

Vienintelis šių dizainų privalumas - tai kaina. Jie tinka nebent kaip laikinas sprendimas, jei greitai reikia pigios svetainės. Tačiau šiais laikais tokie šablonai jau tapo anachronizmu - praktiškai sutinkami tik svetainių nuomos paslaugose.

Komerciniai (Premium) dizaino šablonai

Šiuo metu dauguma dizaino šablonų yra komerciškai platinami. Jų kūrimas net tapo savarankiška web industrijos dalimi. Yra įmonių, kurios specializuojasi būtent šabloninių dizainų gamyboje, talpina juos į specialias šablonų parduotuves (templatemonster.com, themeforest.net), o svetainių kūrėjai tiesiog juos iš tų parduotuvių perka ir siūlo klientams. Pačių šablonų stilius ir kokybė taip pat kardinaliai pasikeitė. Štai kelios lietuviškos svetainės, sukurtos naudojant komercinius dizaino šablonus:

Komercinis dizaino šablonasKomercinis dizaino šablonasKomercinis dizaino šablonasKomercinis dizaino šablonas
Komerciniai dizaino šablonai

Nuo nemokamų šablonų jie skiriasi kaip diena nuo nakties. Tai modernūs, funkcionalūs, kokybiškai įgyvendinti dizainai. Tokie darbai netgi tampa kai kurių svetainių kūrėjų portfolio puošmena, jie pristatinėjami naudojant įvairiausius epitetus - stilingas, patrauklus, profesionalus dizainas, tik nepasakant, kad jis yra ne pačios įmonės sukurtas, o nupirktas šablonų parduotuvėje.

Šiuos dizainus galima įsigyti už $50-$100. Tačiau jie pigūs dėl to, kad tas pats dizainas parduodamas daug kartų. Jei norite, kad jis būtų skirtas tik jums, galite įsigyti išimtinę licenciją, tačiau ji jau kainuos $2000-$3000. Ši suma ir atspindi realią tokio dizaino vertę.

Unikalūs dizainai

Tai dizainai, sukurti individualiai konkrečiam užsakovui. Pati sąvoka - unikalus - yra šiek tiek klaidinanti, nes žmonės dažnai galvoja, kad tai bus išskirtinis, labai gražus, į nieką nepanašus dizainas. Ne, tai tiesiog reiškia, kad dizainas bus nuo pradžių sukurtas tiktai jums. Puslapio struktūra, blokų išsidėstymas, spalvinė gama, stilius - viskas bus padaryta pagal jūsų reikalavimus. Tačiau dizaino kokybė gali būti labai įvairi, priklausanti nuo konkretaus dizainerio sugebėjimų. Jei komercinių dizaino šablonų parduotuvės atlieka savotišką kokybės kontrolės funkciją ir tiesiog nepriima neatitinkančių reikalavimų darbų, tai unikalių dizainų kokybės niekas nekontroliuoja. Todėl jų tarpe galima sutikti tiek įspūdingų meno kūrinių, tiek akis badančių darbų.

Gerų unikalių dizainų pavyzdžių, ko gero, nereikia pristatinėti. Užtenka nueiti į praktiškai bet kokią didelės ir žinomos įmonės svetainę, ir ten išvysite gražų, išsiskiriantį, atspindintį įmonės veiklos specifiką, dizainą. Dažniausiai kaip tik tokius dizainus klientai ir rodo kaip pavyzdžius, kai reikia apibūdinti, kokio dizaino jie pageidauja:

Unikalus dizainasUnikalus dizainasUnikalus dizainasUnikalus dizainas
Aukšto lygio unikalūs dizainai

Tačiau kokybiški unikalūs dizainai yra brangūs - jų sukūrimas reikalauja daug darbo, todėl juos paprastai užsisako stambios įmonės, galinčios savo įvaizdžiui išleisti dideles sumas. Eilinis klientas, ieškantis pigesnių sprendimų, susiduria su kitokia realybe - jam siūlomi arba šabloniniai, arba gana žemo lygio unikalūs dizainai. Štai keletas tokių dizainų pavyzdžių:

Unikalus dizainasUnikalus dizainasUnikalus dizainasUnikalus dizainas
Žemo lygio unikalūs dizainai

Pažiūrėjus į šiuos dizainus, atrodo, kad jie atėję iš praeities - smarkiai nusileidžia netgi komerciniams šablonams. O tai unikalūs dizainai, ir ne pasenę - sukurti 2013-2014 metais, atlikti ne mėgėjų, o įmonių, ir tai ne išimtys - panašaus lygio dizainų pavyzdžių galima rasti pas daugelį svetainių kūrėjų, esančių pirmuosiuose Google paieškos puslapiuose.

Ką pasirinkti?

Štai ir tampa akivaizdu, kad atsakymas į klausimą - ką pasirinkti - ne toks paprastas. Komerciniai šablonai savo lygiu pasivijo, o galbūt ir pralenkė, eilinius unikalius dizainus. O kainos atžvilgiu - išliko patrauklesni netgi už pigiausius unikalius sprendimus.

Šabloninių dizainų trūkumu tradiciškai įvardinamas išskirtinumo nebuvimas. Bet kas gali nusipirkti tą patį dizainą ir pasigaminti identišką svetainę. Tačiau šiais laikais šis trūkumas irgi nebe toks aktualus. Šabloninių dizainų yra prikurta labai daug - didžiausios šablonų parduotuvės juos skaičiuoja dešimtimis tūkstančių ir kiekvieną dieną pasipildo naujais. Todėl tikimybė, kad konkurentas pasirinks tokį patį dizainą - maža. Be to ir unikalūs dizainai ne visada būna išsiskiriantys - jų tarpe irgi galima atrasti labai panašių.

Be abejo, jei skiriate daug dėmesio įmonės įvaizdžiui, turite savo brandbook'ą ir norite svetainės, kurioje būtų apgalvotos visos detalės ir perteikta tinkama žinia lankytojui - jums reikia unikalaus dizaino. Tačiau jei tiesiog bijote, kad lankytojams svetainė atrodys "šabloniškai" - unikalaus dizaino rinkis nebūtina. Komerciniai dizaino šablonai pasižymi pakankama stilistikos bei funkcinių sprendimų įvairove, ir eilinis lankytojas net nepasakys, kad svetainėje panaudotas šablonas.

Iš tiesų, pagrindinis šabloninių dizainų trūkumas - jie nebus pritaikyti jūsų poreikiams. Klientai, rinkdamiesi dizainą, dažniausiai vertina tiktai bendrą vaizdą, ir tikisi, kad darbo eigoje visos detalės bus modifikuotos pagal jų norus. Tokios modifikacijos yra įprasta praktika, kuriant unikalų dizainą, tačiau, naudojant šabloną, - šios laisvės nebelieka. Šabloninės svetainės todėl ir yra pigios, kad jų sukūrimui nereikia daug darbo - užtenka tik paimti jau paruoštą šabloną ir uždėti ant turinio valdymo sistemos. O jei klientas pageidauja kažką pakeisti, įdėti naują blokelį, kuris šablone nebuvo numatytas, tai reiškia, kad prireiks daug papildomų darbų - dizaineriui reiks piešti naujus elementus, programuotojui dizainą koduoti ir svetainės kaštai neproporcingai išaugs. Be to, šablonai dažnai būna padaryti taip, kad bandant modifikuoti netgi iš pažiūros nedidelę detalę, pasireiškia kortų namelio efektas - pakeitus vieną dalyką, reikia keisti ir antrą, ir trečią, ir galiausiai perkoduoti visą dizainą. Todėl, renkantis šabloninį dizainą, reikia suprasti, kad modifikacijų praktiškai nebus ir svetainė bus tokia, koks yra šablonas.

Net jei klientas jokių pageidavimų nepareiškia, kartais pats svetainės turinys reikalauja pakeitimų dizaine. Dažnai pasitaiko, kad meniu medis išeina daug didesnis, nei numatyta šablone, ir nebesutelpa į tam skirtą vietą. Arba atvirkščiai - mažesnis ir reikia galvoti, kuo užpildyti atsiradusią tuščią erdvę. Prekių pavadinimai gali būti per ilgi ir netilpti į prekių blokelius. Nuotraukos šablone būna vertikalios, o kliento prekių - horizontalios ir t.t. Kai kuriuos iš šių dalykų įmanoma paprastai išspręsti - kai kurių ne, ir jau tenka svetainės turinį derinti prie šablono. Todėl, jei renkatės šabloninį dizainą, būkite pasiruošę taikytis su panašiais trūkumais. O jei norite, kad svetainė atrodytų taip, kaip įsivaizduojate jūs - rinkitės unikalų dizainą.

Reikia dizaino internetinei svetainei? - Susisiekite su mumis ir pateiksime Jums asmeninį pasiūlymą.