web sprendimai, elektroninė komercija

Blogas

Kiek kainuoja internetinė svetainė?


Dažnas asmuo, pirmą kartą pasidomėjęs svetainių kainomis, būna visiškoje sumaištyje - gauna pasiūlymus, besiskiriančius keliasdešimt kartų. Tai ne klaida, ir ne bandymas apgauti, tiesiog nepakankamai tiksliai apibūdinti poreikiai. Internetinės svetainės sąvoka apima daug labai skirtingų sprendimų, todėl kainų ribos iš tiesų tokios plačios.

Įsivaizduokite, kas būtų, jei išsiųstumėte užklausimą visoms įmonėms - man reikia kėdės. Juodos spalvos, modernios, kokybiškos. Virtuvės baldais prekiaujanti įmonė pasiūlytų taburetę už 50 Lt, biuro baldais prekiaujanti įmonė - ofiso krėslą už 500 Lt, o medicininės įrangos įmonė - odontologinę kėdę už 5000 Lt. Kaip matote, sumos skiriasi šimtą kartų, o tai yra realios nuotraukoje matomų kėdžių kainos ir visos jos atitinka pateiktą apibūdinimą.

Kėdės

Ir netgi negalima sakyti, kad brangesnė kėdė yra geresnė, o pigesnė blogesnė - tai tiesiog visiškai skirtingos paskirties produktai. Jei ieškote kėdės į virtuvę, tai ten paprasčiausiai netiks nei ofiso, nei odontologo kėdė, kad ir kokios tobulos jos būtų. Todėl tarpusavyje lyginti galima tik to paties tipo produktus.

Žinoma, kalbant apie kėdes, visa tai akivaizdu kiekvienam. Tačiau jei nežinotumėte, kas tai yra virtuvė, ofisas, stomatologo kabinetas, matytumėte tik keistų formų kėdes su neaiškiais pavadinimais ir visiškai nesuprastumėte dėl ko jų kainos tokios skirtingos. Net jei bandytumėte savo poreikius patikslinti, nurodydami kėdės spalvą ar dydį - tai nė kiek nepadėtų.

Štai tokioje situacijoje ir atsiduria dažnas užsakovas, besidomintis svetainių kainomis. Gauna pasiūlymus, kuriuose siūlomi visiškai skirtingi, tarpusavyje nepalyginami sprendimai. Nesupranta, ką jie reiškia, bando patikslinti savo užklausą, detaliau aprašydamas svetainės išvaizdą, ir vis tiek gauna tokius pačius pasiūlymus.

Norint susigaudyti svetainių kainose, būtina žinoti kelias esmines sąvokas - kas tai yra dizaino šablonas, kas tai yra unikalus dizainas, kokios būna turinio valdymo sistemos (TVS). Nes būtent nuo šito, o ne nuo svetainės išvaizdos, priklauso kaina.

Kadangi interneto svetainė yra elektroninis produktas, tai ją, kaip ir bet kurią kompiuterinę programą, vieną kartą sukūrus, paskui galima lengvai tiražuoti. Tokios masiškai tiražuojamos kopijos yra labai pigios. O štai individualiai kuriamos svetainės, kur visi dizaino ir programavimo darbai pradedami nuo nulio, reikalauja nepalyginamai daugiau laiko sąnaudų, todėl jų kainos žymiai didesnės. Trumpai tariant, kuo daugiau į svetainės kūrimą bus įdėta individualaus darbo, tuo ji bus brangesnė. Kopijuoti galima ir ne visą svetainę, o tik atskiras jos dalis - dizainą arba turinio valdymo sistemą. Todėl pagal tai, kokia dalis svetainės kodo yra kopijuota, svetaines galima suskirstyti į kelias grupes:

  • Nemokamos svetainės (svetainių nuoma)
  • Šabloninės svetainės
  • Svetainės su unikaliu dizainu
  • Unikalios sistemos

Jų kainos - labai skirtingos, todėl užsisakant internetinę svetainę, pirmiausia ir reikia apsispręsti, kurio iš šių variantų norite, o tada jau galima lyginti skirtingų įmonių pasiūlymus. Apžvelgsiu šiuos sprendimus - kokie jų privalumai ir trūkumai, kada kiekvieną iš jų verta rinktis ir kokių kainų galima tikėtis.

Nemokamos svetainės (svetainių nuoma)

Tai sprendimas, kada jums siūloma įsigyti iš anksto paruoštą svetainės kopiją. Be to, jūs tos svetainės netgi negaunate - ji lieka gamintojo serveryje, jūs tik galite ja naudotis, kol mokate mėnesinį mokestį. Svetainių kūrėjai dažnai šią paslaugą reklamuoja kaip nemokamas svetaines - svetainę gausite nemokamai, o mokėsite tik už talpinimą. Tačiau tai nėra tiesa, mat talpinimo kaina būna daug didesnė, nei jis realiai kainuoja hostingo įmonėse. Todėl šį sprendimą teisingiau būtų vadinti - svetainių nuoma.

Svetainės sukūrimo procesas - automatizuotas, paprastai atliekamas net be žmogaus įsikišimo. Gamintojo serveryje būna užsakymo forma, kurioje pasirenkate vieną iš siūlomų dizaino šablonų, užpildote kitus duomenis ir sistema pati sugeneruoja jums internetinę svetainę. Žinoma, tokiu būdu galima sukurti tik labai paprastas ir niekuo neišsiskiriančias svetaines - visiškai identiškų kopijų jau prigeneruota šimtai. Todėl ji tinka tik minimaliems poreikiams, pavyzdžiui, kai reikia svetainės - vizitinės kortelės, tik tam, kad klientai galėtų surasti jūsų kontaktinius duomenis. Arba norite pradėti elektroninę prekybą, bet nežinote ar prekės bus paklausios, todėl norite išbandyti savo idėją minimaliomis sąnaudomis. Pasirinkę šį sprendimą, tikrai anksčiau ar vėliau susidursite su jo ribotumu, be to, jei nuomosite svetainę ilgiau, nei metus, tai ir finansiniu požiūriu pasiūlymas taps nebe toks patrauklus. Todėl svetainių nuoma - daugiau laikinas sprendimas pradedantiesiems.

Dar vienas šio sprendimo minusas - tiek svetainę sukonfigūruoti, tiek sukelti visą informaciją turite patys. Faktiškai jums siūlomas net ne svetainės kūrimas, o įrankis, kurio pagalba svetainę turite susikurti patys. O pradedančiajam tai padaryti sunku. Pliusas yra tai, kad iš techninės pusės šios svetainės, kaip taisyklė, būna padarytos kokybiškai. Jei kitus sprendimus dažnai siūlo pradedantieji, tai svetainių nuomos sistemas paprastai turi įmonės, turinčios nemažą įdirbį.

Lietuvoje yra keletas įmonių, siūlančių nuomoti svetaines - tiek reprezentacines svetaines, tiek elektronines parduotuves. Kainos svyruoja nuo 20 iki 50 Lt/mėn už reprezentacinę svetainę, o už elektroninę parduotuvę gali siekti ir iki 200 Lt/mėn.

Šabloninės svetainės

Tai svetainė, sukurta panaudojant dizaino šabloną ir standartinę turinio valdymo sistemą. Dizaino šablonai - tai tokie dizainai, kurie kuriami ne konkrečiam užsakovui, bet masiniam platinimui. Dėl to jie būna paprastesni, specialiai padaryti taip, kad būtų galima panaudoti įvairiose svetainėse. Jų būna ir nemokamų, tačiau dauguma - parduodami šablonų parduotuvėse ir kainuoja $50-$100. Standartinė turinio valdymo sistema - tai vėlgi tokia TVS, kuri pritaikyta ne konkrečiai svetainei, o platinama kaip produktas, kurį gali įsigyti visi. Kai kurios TVS yra universalios paskirties, kitos skirtos tik vieno tipo svetainėms - el. parduotuvėms, forumams. Populiariausios universalios TVS yra: Wordpress, Joomla, Drupal. El. komercijos sistemos: Opencart, Prestashop, Magento. Dauguma turinio valdymo sistemų yra nemokamos - atviro kodo. Tiesa, nemokamai gausite tik standartinę instaliaciją, o už modulius su įvairiomis papildomomis funkcijomis jau teks mokėti. Bet kainos irgi nedidelės, paprastai neviršijančios keliasdešimties dolerių.

Tokios svetainės sukūrimo darbas susideda iš šablono parinkimo, turinio valdymo sistemos instaliavimo ir sukonfigūravimo. Iš tiesų, šį darbą gali atlikti net pats vartotojas, nes jis nereikalauja dizaino ar programavimo žinių, užtenka įprasto kompiuterinio raštingumo. Žinoma, kai tai atlieka įmonė, ji vartotoją ir pakonsultuoja, apmoko naudotis turinio valdymo sistema, sukelia į svetainę pradinę informaciją. Kartais pakoreguoja ir patį šabloną.

Šio sprendimo privalumai - maža kaina, greitas sukūrimas - paprastai užtrunka kelias dienas, galimybė pačiam vartotojui vėliau svetainę modifikuoti - pakeisti šabloną, instaliuoti papildomus modulius. Minusai - svetainės išvaizda nebus išskirtinė, tuos pačius šablonus naudoja daugelis svetainių. Tiesa, šiuo atveju turėsite daug didesnį šablonų pasirinkimą, nei naudodamiesi svetainių nuomos paslaugomis, todėl tikimybė, kad konkurentai susikurs identiškai atrodančią svetainę - mažesnė, tačiau vis tiek pakankamai reali.

Didžiausias šio sprendimo minusas - jis nėra pritaikytas jūsų poreikiams. Žmonės dažnai daro tą pačią klaidą - pamato modernų šabloną ir galvoja - kaip gražu ir funkcionalu, man tokia svetainė visiškai tiks. Tačiau užsisakyti šabloninę svetainę, reiškia gauti tiksliai tokį rezultatą, kaip matote dizaino šablone. O pradėjus svetainės kūrimą, net patiems nereikliausiems klientams iškyla daug papildomų norų - kažkokį dizaino elementą perkelti į kitą vietą, pridėti papildomą informacinį blokelį ir t.t. Ir netgi jei užsakovas jokių pageidavimų nepareiškia, pats svetainės turinys kartais reikalauja ir modifikacijų dizaine, pavyzdžiui, šablone nupiešti penki meniu punktai, o užsakovui reikia dešimties, ir jie jau nebesutelpa į tam numatytą vietą. Arba šablone naudojamos didelės nuotraukos, per visą ekraną, o užsakovas tokių nuotraukų neturi. Kai kuriuos iš šių norų įmanoma įgyvendinti, o kai kurių - ne, nes tam reiktų pilnai perkoduoti visą dizainą. Todėl pasirinkus šį variantą, teks taikytis su tuo, kad svetainė bus tokia, kaip nupiešta šablone, o ne tokia, kokios norite jūs.

Šabloninę svetainę studentas sukurs už kelis šimtus litų, įmonėje ji gali kainuoti tūkstantį litų ir daugiau.

Svetainės su unikaliu dizainu

Tai svetainė, kurioje naudojama standartinė turinio valdymo sistema, tačiau individualiai sukuriamas dizainas. Šį sprendimą jau galima pavadinti svetainės kūrimu tikrąją to žodžio prasme, nes čia dizaineris piešia dizainą, programuotojas jį karpo ir uždeda ant turinio valdymo sistemos. Toks dizainas, sukurtas individualiai pagal užsakovo poreikius, vadinamas unikaliu dizainu.

Šis darbas užtrunka ilgiau ir kainuoja brangiau, tačiau gaunate svetainę, su išsiskiriančiu bei jūsų poreikius atitinkančiu dizainu. Svetainės struktūra, stilius, išsidėstymas - viskas padaroma pagal jūsų pageidavimus. Minusas - unikalūs dizainai gana smarkiai skiriasi savo kokybe. Yra susiformavusi nuomonė, kad šabloniniai dizainai - primityvūs, o unikalūs - gražūs ir kokybiški. Ne, pasirinkę šį sprendimą tegalite būti tikri, kad dizainas bus nupieštas individualiai jums, o kokybė jau priklausys nuo dizainerio patirties ir sugebėjimų. Geriausi unikalių dizainų pavyzdžiai žavi savo išmone ir meniniais sprendimais, tačiau galima rasti ir labai daug prastų darbų, prastesnių net už eilinius šablonus. Todėl užsisakydami unikalų dizainą, ypatingai jei jis siūlomas labai pigiai, atidžiai išnagrinėkite to svetainių kūrėjo darbų pavyzdžius, kad žinotumėte, ko galite tikėtis.

Svetainės su unikaliu dizainu - vienas populiariausių sprendimų, jis geriausiai tinka reprezentacinėms svetainėms ir kitiems projektams, kuriuose svarbiausia išvaizda, o ne funkcijos.

Šio sprendimo kaina priklauso nuo svetainės dydžio. Vieno puslapio svetainės dizainą galima nupiešti labai greitai, o jei tai didelis portalas, su daug vidinių puslapių, kurių kiekvieną reikia individualiai apipavidalinti, tai dizaino piešimas užtruks kelis kartus ilgiau - analogiškai padidės ir kaina. Tipiška reprezentacinė svetainė su unikaliu dizainu kainuoja kelis tūkstančius litų.

Unikalios sistemos

Tai svetainė, kuriai ir dizainas, ir turinio valdymo sistema sukurta individualiai. Sukurti individualią TVS - dar sudėtingesnė užduotis, nei nupiešti dizainą, todėl unikalios sistemos kūrimas užtrunka ilgiausiai ir tai yra pats brangiausias sprendimas.

Jei unikalių dizainų privalumai - akivaizdūs, tiesiog jie atrodo gražiau, tai kam reikalinga individuali TVS - užsakovams dažnai sunku suprasti. Juk standartinės TVS turi ilgiausius funkcijų sąrašus - negi to neužtenka? Kartais - užtenka, tačiau jei sugalvojate kokią nors tikrai originalią idėją, tai jai tiesiog nebūna paruoštų standartinių sprendimų. Jei tai svetainė, kuri ne tik vaizduoja informaciją, bet apdoroja duomenis, atlieka skaičiavimus - tai nori nenori tenka kurti unikalią sistemą.

O net jei kuriate įprastą svetainę, unikali sistema yra patogiausias ir geriausiai jūsų poreikiams pritaikytas sprendimas. Pasirinkę kokią nors standartinę TVS, pamatysite, kad ji turi šimtus jums nereikalingų funkcijų, o tos vienos reikalingos - nėra. Be to, standartinės TVS stengiasi būti kuo universalesnės, tačiau čia galioja principas: kas tinka viskam - netinka niekam. Todėl nors svetainė ir veiks, bei turės norimas funkcijas - ja naudotis bus nepatogu. O jei projektas taps populiarus, su dideliu lankomumu - atsiras ir greitaveikos problemų. Visus šiuos klausimus išsprendžia unikali sistema, kuri jau kuriama taip, kad turėtų būtent jums reikalingas funkcijas ir geriausiai tiktų jūsų svetainės specifikai.

Unikalios sistemos labai naudingos stambioms elektroninėms parduotuvėms. Pradėti elektroninę prekybą galima praktiškai su bet kuria el. komercijos sistema. Tačiau didėjant apyvartoms, pamatysite, kad administravimo darbas pareikalauja vis didesnių sąnaudų ir atsiranda poreikis visus prekybos procesus automatizuoti - padaryti prekių importą iš tiekėjų, automatiškai paskaičiuoti antkainius ir pritaikyti nuolaidas, sinchronizuoti likučius su sandėliu, perduoti duomenis buhalterijai, eksportuoti užsakymus į kurjerių sistemas ir t.t. Žinoma, šias funkcijas įmanoma realizuoti ir standartinėse TVS, bet tam reikės samdyti programuotoją, kuris kurs individualius modulius, modifikuos sistemą, ir tokio darbo kaštai galbūt taps net didesni, nei unikalios sistemos sukūrimas, kur būtų iš karto numatytos šios galimybės.

Pagrindinis šio sprendimo minusas - didelė kaina. Todėl jį verta rinktis atnaujinant jau veikiančias svetaines, kai matote kad unikali sistema tikrai bus naudinga. Be to, pasirinkę unikalią sistemą, būsite pririšti prie ją sukūrusios įmonės - tik ji vėliau galės ją modifikuoti.

Unikalių sistemų kainų ribos labai plačios ir priklauso nuo projekto sudėtingumo. Jei tai paprasta reprezentacinė svetainė, tai unikalaus sprendimo kaina gali beveik nesiskirti nuo svetainės su standartine TVS. Tačiau sudėtingos unikalios sistemos sukūrimas - reikalauja labai daug darbo, todėl tokių sprendimų kainos siekia dešimtis tūkstančių litų.

Paradoksalu, tačiau kaip tik tie užsakovai, kuriuos labiausiai domina kaina, dažniausiai tik labai miglotai gali įvardinti savo poreikius. Tikiuosi, kad šitas straipsnis padės įnešti aiškumo svetainių kūrimo kainodaroje ir leis lengviau surasti tiek poreikius, tiek turimą biudžetą atitinkantį sprendimą.

Domina svetainės kūrimo paslaugos? - Susisiekite su mumis ir pateiksime Jums asmeninį pasiūlymą.