inovatyvūs internetiniai sprendimai

Blogas

Kaip pasirinkti hostingą?


Duomenų centras

Nors hostingo (svetainių talpinimo) paslaugų tiekėjai pateikia ilgus talpinimo planų aprašymus su daug įvairių parametrų, dauguma tų skaičių yra nieko nesakantys sąlyginiai vienetai. Patys svarbiausi dalykai dažniausiai būna nepaminėti, arba iš viso juos įmanoma sužinoti tik bandymų ir klaidų keliu.

Kaip taisyklė, talpinimo planų aprašymai labiausiai akcentuoja resursus, kurie bus išskirti jūsų svetainei - vietą serveryje, atmintį, tinklo srautą ir t.t. Tačiau dauguma svetainių joms skirtų resursų neišnaudoja. Vieša paslaptis, kad visi hostingo paslaugų tiekėjai resursus oversellina - t.y. pardavinėja daugiau, nei realiai turi. Todėl planų lyginimas pagal išskiriamus resursus dažnai yra beprasmis - nes realiai gaunate toli gražu ne tai, kas parašyta, o jei ir gaunate - to neišnaudojate. Svarbesni veiksniai, su kuriais jau susiduria kiekvienas hostinimo paslaugos vartotojas, yra serverio veikimo patikimumas, pagalbos tarnybos operatyvumas ir kompetencija, serverio valdymo pulto patogumas ir galimybės.

Kad serveris veiktų be sutrikimų ir būtų visada pasiekiamas - ko gero, svarbiausias, tačiau kartu sunkiausiai išmatuojamas kriterijus. Geriausias patarimas būtų - tiesiog rinktis didelius ir žinomus hostingo tiekėjus. Nusprendę pabandyti laimę su mažaisiais tiekėjais, turėsite savotišką loteriją. Iš tiesų yra labai profesionalių tiekėjų ir mažųjų tarpe, ir netgi labiau besirūpinančių kiekvienu klientu. Tačiau, iš kitos pusės, galite susidurti su tiekėju, kurio serveriai pastoviai lūžinėja, o pagalbos tarnyba visai neatsakinėja į paklausimus. Todėl, jei nesate pasiruošę gilintis į hostingo rinkos subtilybes, o tiesiog norit patikimo hostingo - saugus pasirinkimas būtų tiesiog užsisakyti svetainės talpinimo paslaugą iš vieno iš didžiųjų tiekėjų.

Sekantis žingsnis - pasirinkti hostingo tipą. Yra trys pagrindiniai hostingo paslaugų tipai:

  • Shared hostingas. Kai viename serveryje talpinama daugelis skirtingų klientų svetainių. Klientas tiesiog gauna teisę patalpinti savo svetainę tokiame serveryje.
  • Virtualus dedikuotas serveris (sutrumpintai VDS). Vienas fizinis serveris padalinamas į kelis virtualius serverius ir klientui suteikiama pilna vieno virtualaus serverio kontrolė.
  • Dedikuotas serveris. Klientas gauna atskirą fizinį serverį.

Shared hostingas - labiausiai paplitusi hostingo paslauga. Jei tiekėjas net neskirsto savo paslaugų į tipus, o tiesiog siūlo vieną svetainių talpinimo paslaugą, vadinasi turime būtent shared hostingą. Shared hostingo kainos svyruoja nuo kelių iki keliolikos litų per mėnesį. Tai pati pigiausia, lengviausiai valdoma, tačiau kartu ir nepatikimiausia, bei mažiausiai kontrolės vartotojui suteikianti paslauga. Kadangi viename serveryje patalpinama šimtai svetainių ir visos jos serverio resursus naudoja bendrai, tai iš principo neįmanoma pasakyti kiek resursų gaus jūsų svetainė. Be to, kokia nors programinė klaida ar didelis reiklumas resursams bet kurioje iš kitų serveryje esančių svetainių, įtakos visą serverio darbą, o kartu ir jūsų svetainės veikimą. Todėl savotiškai pasidarote priklausomas nuo "kaimynų". O jei hostingo tiekėjui pasirodys, kad jūsų svetainė naudoja per daug resursų ir stabdo visą serverio darbą - gali ją pašalinti ar pasiūlyti įsigyti virtualaus dedikuoto serverio paslaugą. Todėl shared hostingas tinka paprastoms, nedidelio lankomumo svetainėms, kai reikia tiesiog, kad svetainė atsidarytų. Ko gero, dažnas pagalvos - o ar mano svetainė priklauso šiai svetainių kategorijai? Jei kyla toks klausimas, greičiausiai priklauso, dauguma reprezentacinių svetainių ir net paprastesnių elektroninių parduotuvių naudoja shared hostingą. Tačiau jei svarstote tokius klausimus kaip prognozuojami lankytojų srautai, puslapio krovimo laikai, tada jums greičiausiai reikia virtualaus dedikuoto serverio.

Virtualus dedikuotas serveris - brangesnė, tačiau žymiai daugiau galimybių suteikianti paslauga. Kainos svyruoja nuo trisdešimt iki šimto litų ir daugiau. Pagrindinis privalumas, kad vartotojas gauna pilną serverio kontrolę, su konkrečiai jam paskirtais resursais. Minusas - jei shared hostingas yra jau paruoštas vartojimui ir bet kuris išprusęs vartotojas gali jį nesunkiai valdyti, tai virtualų dedikuotą serverį pirmiausia reikia sukonfigūruoti, o tam reikalingos linux administravimo žinios. Šis hostingo tipas rekomenduotinas sudėtingesniems projektams, reikalaujantiems specifinės serverio konfigūracijos, taip pat svetainėms, skiriančioms didelį dėmesį greitaveikai ir darbo stabilumui.

Dedikuotas serveris - iš principo, galioja viskas, kas pasakyta apie virtualų dedikuotą serverį, tiktai klientas gauna visą fizinį serverį, o ne jo dalį. Plačiau apie dedikuotus serverius nekalbėsiu, nes retai galima rasti projektą, kuriam reiktų dedikuoto serverio. Šiuos serverius paprastai perka įmonės, kurios perpardavinėja hostingo paslaugas ar IT įmonės, talpinančios savo klientų svetaines.

Kai jau pasirinkote tiekėją ir hostingo tipą, belieka pasirinkti konkretų planą. Brangesni planai paprastai gauna daugiau resursų ar papildomų paslaugų, tačiau ar to reikės būtent jūsų svetainei, gali pasakyti tik specialistas. Kadangi hostingo paslaugos pakankamai pigios, tai dažnai tenka stebėti situaciją, kai klientai užsisako pakankamai galingą planą, tačiau paskui neišnaudoja nė dalies jo galimybių. Ko gero, praktiškiau būtų pradėti nuo pigiausio plano, ir pereiti į brangesnį, jei tikrai trūksta resursų.