web sprendimai, elektroninė komercija

Blogas

Atviro kodo ar individualiai kurta turinio valdymo sistema?


Atviras kodas

Svetainių kūrėjai, tiek naudojantys atviro kodo turinio valdymo sistemas, tiek siūlantys individualiai kurtas, dažniausiai tai pateikia kaip privalumą. Pirmieji giriasi, kad jų siūlomos atviro kodo TVS yra vienos populiariausių pasaulyje, turinčios daugybę funkcijų, pastoviai atnaujinamos ir tobulinamos. Antri pabrėžia, kad siūlo ne kokią nors visiems prieinamą, o savo sukurtą, išskirtinę, labai patogią turinio valdymo sistemą. Kuris iš šių variantų naudingesnis vartotojui?

Beveik visos žinomiausios turinio valdymo sistemos yra atviro kodo: Wordpress, Joomla, Drupal, Opencart, Prestashop, Magento. Atviro kodo sistemas, iš tiesų, naudoja visi. Kiekvienas studentas pradeda mokytis kurti svetaines su kuria nors iš jų. Netgi įmonės, turinčios savo nuosavas TVS, vis tiek kai kuriuos projektus įgyvendina su atviro kodo sistemomis. O štai savo sukurtą turinio valdymo sistemą jau gali pasiūlyti ne kiekvienas. Programuotojai nusprendžia kurti savo TVS tada, kai mato, kad gali kažką padaryti geriau, išspręsti tam tikrus atviro kodo TVS trūkumus. Žinoma, net jei tai pavyksta, tai nereiškia, kad gauname visais atžvilgiais geresnę TVS - kai kurie dalykai būna realizuoti geriau, tačiau kai kurių atviro kodo sistemų privalumų nelieka. Todėl teisingiau būtų ne ieškoti absoliučiai geriausios TVS, o panagrinėti abiejų variantų privalumus ir trūkumus, ir pažiūrėti kas svarbiau konkrečioje situacijoje.

TVS funkcionalumas

Atviro kodo turinio valdymo sistemos, kaip taisyklė, gali pasigirti ilgais funkcijų sąrašais. Tačiau konkrečiam klientui aktualu ne bendras funkcijų skaičius, o kad turinio valdymo sistema turėtų būtent jo svetainei reikalingas funkcijas. Pavyzdžiui, jei kuriate nuotraukų galeriją ir jums reikia, kad TVS automatiškai uždėtų vandens ženklą ant įkeliamų paveiksliukų, tai jums geriau tiks pati paprasčiausia, bet turinti nuotraukų apdorojimo funkcijas TVS, negu universali, turinti šimtus funkcijų, bet neturinti šitos vienos. Klientai dažnai galvoja - kadangi man siūloma TVS yra labai populiari, tai ji greičiausiai turės visas funkcijas, kokių tik gali prireikti. Deja ne - nepaisant ilgiausių funkcijų sąrašų, praktiškai visada atsiranda kažkas, ko pasirinkta atviro kodo TVS neturi. Ir tai ne kokios egzotiškos funkcijos, pavyzdžiui Wordpress, nors ir yra pati populiariausia TVS pasaulyje, neturi tokios elementarios funkcijos, kaip daugiakalbystės palaikymas.

Žinoma, yra būdų šią situaciją išspręsti. Atviro kodo TVS turi daug vartotojų sukurtų pluginų su papildomomis funkcijomis. Bet kiekvienas jų turi savų niuansų - jie būna mokami, dažnai daro ne visai tai, ko nori klientas, taip pat atsiranda įvairių suderinamumo problemų. Pluginas gali netikti naujausiai TVS versijai, gali būti nesuderinamas su dizaino šablonu, ar su kitais pluginais. O net jei dabar viskas veikia gerai, išėjus naujai TVS versijai, galite pamatyti, kad tas pluginas nebeatnaujinamas, ir reikia ieškoti kito būdo šiai funkcijai realizuoti. Todėl, nepaisant įspūdingų funkcijų sąrašų, atviro kodo TVS vis tiek susiduria su funkcionalumo problemomis.

Individualiai sukurtos TVS vadovaujasi kiek kitokia filosofija. Jos nesistengia būti universalios, paprastai turi tik pagrindinį funkcionalumą, bet būna padarytos taip, kad jas būtų lengva modifikuoti ir pridėti naujas funkcijas. Štai todėl svetainių kūrėjai, naudojantys savo individualias TVS, gali geriau įgyvendinti kliento norus - trūkstamas funkcijas nesunkiai suprogramuoja.

Patogumas naudotis

Kadangi atviro kodo TVS stengiasi būti universalios, darbas su jomis tampa sudėtingas. Vartotojas, atsidaręs administravimo aplinką, pamato didelį meniu medį, daug modulių, šimtus konfigūravimo pasirinkimų bei duomenų įvedimo laukų. Konkreti svetainė panaudoja tik labai nedidelę dalį iš jų, todėl vartotojui sunku susigaudyti ir atlikti norimus pakeitimus. Tiesa, Wordpress turinio valdymo sistema yra gana paprasta naudotis - iš dalies dėl to ji ir tapo tokia populiari. Tačiau kitos atviro kodo TVS tokiu patogumu pasigirti negali.

Individualiai kurtos TVS, kaip taisyklė, būna daug paprastesnės. Vien dėl to darbas su jomis tampa patogesnis, net jei jos ir neturi gerai apgalvoto vartotojo interfeiso. Klientams dažnai net neprireikia apmokymų kaip naudotis TVS - jie patys suranda kur ir ką pakeisti. Todėl individualias TVS turintys svetainių kūrėjai ne veltui pabrėžia, kad jų turinio valdymo sistemos yra patogios naudotis.

Lietuvių kalba

Lietuvos įmonės, užsisakančios svetaines, dažnai prašo, kad administravimo aplinka būtų lietuviška. O visos atviro kodo turinio valdymo sistemos yra kurtos užsienyje ir yra angliškos. Žinoma, egzistuoja vertimai, tačiau dauguma jų - prastos kokybės. Vartotojui, netgi turinčiam menkas anglų kalbos žinias, dažnai būna lengviau orientuotis angliškoje versijoje, negu nekokybiškame lietuviškame vertime. Kai kurie svetainių kūrėjai netgi naudoja ne viešai platinamus vertimus, o išsiverčia patys. Be to, vertimai greitai pasensta - išeina nauja TVS versija, kuriai jis nebetinka. Todėl surasti kokybišką, pastoviai atnaujinamą vertimą į lietuvių kalbą - yra problema.

Individualiai kurtos TVS šios problemos iš principo neturi, nes jos jau iš karto būna kuriamos lietuviškai - žinoma, tai liečia tik Lietuvos web sprendimų įmonių kurtas TVS.

Greitaveika

Kalbant apie greitaveiką, reikia turėti omenyje, kad ji tampa aktuali tik svetainėms su dideliu lankytojų srautu. Dauguma lietuviškų reprezentacinių svetainių turi tokį mažą lankomumą, kad su greitaveikos problemomis nesusiduria, nesvarbu kokią TVS naudotų. Tačiau jei greitaveika jums svarbi, tai šioje srityje individualios TVS paprastai turi didelį pranašumą prieš atviro kodo sistemas. Tai nebūtinai reiškia, kad individualios TVS turi geriau optimizuotą kodą, tiesiog tas kodas būna paprastesnis, su mažiau užklausų į duombazę, ir dėl to TVS veikia greičiau.

Pavyzdžiui, standartinė Wordpress instaliacija, be jokių pluginų, atlieka apie 20 užklausų į duombazę, kad atidaryti vieną svetainės puslapį. Joomla - apie 30 užklausų. Drupal - iki 100 užklausų. O įrašius papildomus pluginus, užklausų skaičius gali padidėti kelis kartus. Tuo tarpu individualiai kurtos TVS kartais išsiverčia su mažiau nei 10 užklausų. Todėl, naudojant atviro kodo TVS, puslapių atidarinėjimo greitis gali būti akivaizdžiai lėtesnis ir tai turės įtakos ne tik lankytojams, bet ir pozicijoms Google paieškos sistemoje.

Žinoma, yra keletas būtų tai išspręsti - galima pirkti galingesnį serverį, naudoti įvarius duomenų kešavimo mechanizmus. Bet tai reiškia papildomas išlaidas ir kitus nepatogumus. Šiuo atžvilgiu yra liūdnai pagarsėjusi Magento el. komercijos platforma, kuri nors yra labai funkcionali, tačiau tokia reikli serverio resursams, kad greitaveikos problemas tenka spręsti net mažiausioms svetainėms. Pasirinkę individualią TVS, su daugeliu šių problemų visai nesusidursite, arba jas reiks spręsti tik pasiekus daug didesnį lankomumą.

Saugumas

Dažnai galima išgirsti teigiant, kad atviro kodo sistemos yra saugios, nes jas testuoja daug vartotojų, dažnai išeina atnaujinimai su ištaisytomis saugumo spragomis. Tai yra tiesa, tačiau viešai prieinamas kodas kartu leidžia ir įsilaužėliui lengviau surasti tas spragas - o tai yra daug didesnis pavojus.

Šiais laikais įsilaužimai nevykdomi rankiniu būdu - visas procesas automatizuojamas. Surandama klaida kažkokioje populiarioje turinio valdymo sistemoje, tada parašoma kompiuterinė programa - botas, kuri ieško svetainių, naudojančių tą TVS, ir į jas įsilaužia. O tada ten automatiškai prideda reklaminių nuorodų, panaudoja spamo siuntimui ir t.t.

Kadangi individualių TVS kodas nėra viešai prieinamas, be to jos visos skirtingos, tai su jomis šio proceso automatizuoti negalima. Norint įsilaužti į tokią svetainę, reikia individualiai ieškoti konkrečios svetainės spragų, plius daryti tai aklai - neturint kodo. O tai reikalauja daug laiko ir pastangų. Todėl individualias TVS naudojančios svetainės dažniausiai lieka nepaliestos, net jei jų kode ir būna klaidų. O štai atviro kodo turinio valdymo sistemos - pastoviai atakuojamos botų, kurie pasinaudoja net menkiausia spraga. Svetainių savininkai kartais yra priversti atnaujinti svetainę vien dėl to, kad jų naudojama atviro kodo TVS paseno ir tapo per daug pažeidžiama botams. Todėl, priešingai, nei teigia reklamos, pasirinkus atviro kodo TVS, svetainės saugumas taps problema.

Modifikavimo laisvė

Modifikavimo laisvė yra pagrindinis atviro kodo TVS privalumas. Jų programinis kodas visiems prieinamas, pateikiama dokumentacija, daugelis programuotojų tas sistemas jau moka. Todėl, sukūrus svetainę su atviro kodo TVS, vėliau koks nors kitas programuotojas gali daryti pakeitimus, kita web sprendimų įmonė perimti jos tobulinimą. O štai individualiai kurtas TVS gali modifikuoti tik pati jas sukūrusi įmonė. Todėl, pasirinkę šį sprendimą, tampate pririšti prie vieno svetainių kūrėjo.

Tačiau šis privalumas gana sąlyginis - užsakovai dažniausiai pageidauja garantijų, svetainės palaikymo ir priežiūros. O jei svetainės kūrėjas prisiima tokius įsipareigojimus, tai jis vis tiek apriboja modifikacijų laisvę, net ir naudodamas atviro kodo TVS. Nes jei kažkas kitas darys pakeitimus kode, nebus galima užtikrinti, kad svetainė veiktų be priekaištų.

Atviro kodo TVS taip pat suteikia galimybę pačiam vartotojui modifikuoti svetainę. Galima parsisiųsti papildomus pluginus, pakeisti dizaino temą, net neturint programavimo žinių. Todėl, jei norite patys tobulinti svetainę, arba samdote freelancerį, kurio vėliau galbūt neberasite, tai verta rinktis atviro kodo TVS. Tačiau jei svetainę užsisakote web sprendimų įmonėje, šis klausimas praranda aktualumą.

TVS atnaujinimai

Atviro kodo TVS, jei dar kūrėjų neapleistos, yra gana dažnai atnaujinamos - išeina naujos versijos, atsiranda naujos funkcijos, panaudojamos įvairios technologinės naujovės. Web sprendimų įmonė, sukūrusi savo individualią TVS, tiek laiko jos tobulinimui paprastai skirti negali, todėl atnaujinimai pasirodo rečiau.

Tačiau reikia turėti omenyje, kad net pasirinkę atviro kodo TVS, atnaujinimais galėsite pasinaudoti tik jei naudosite standartinę instaliaciją, be jokių modifikacijų ir individualių funkcijų. Priešingu atveju, instaliavus atnaujinimą, kai kurios funkcijos gali nebeveikti, išsidarkyti dizainas ir t.t. Todėl praktiškai dauguma svetainių taip ir pasilieka su ta TVS versija, su kuria buvo sukurtos.

Kodo kokybė

Atviro kodo turinio valdymo sistemų programinis kodas paprastai nebūna nei labai blogas, nei labai geras. Kadangi prie jų vystymo prisideda daug programuotojų, daug vartotojų testuoja naujas versijas, tai grubių klaidų kode paprastai nebūna. Tačiau sistemos architektūra ir kodo stilius - nebūna labai gražūs. Individualių TVS kodo kokybės amplitudė - daug platesnė. Galima rasti sistemų su labai gerai apgalvotu ir tvarkingai parašytu kodu, o galima sutikti ir studentiškų darbų.

Galima sakyti, kad atviro kodo TVS šiuo atžvilgiu yra tiesiog saugesnis pasirinkimas - daugmaž aišku, ko galite tikėtis. O štai pasirinkę individualią TVS - labiau rizikuojate. Galite ir išlošti, ir gauti geresnę kokybės prasme sistemą, bet galite ir pralošti.

Pritaikymas SEO

Daugelis svetainių kūrėjų teigia, kad jų turinio valdymo sistema pritaikyta SEO. Iš tiesų, svetainės optimizavimas paieškos sistemoms - beveik nepriklauso nuo naudojamos TVS. Yra vos keletas TVS funkcijų, kurios gali turėti įtakos paieškos rezultatams - graži nuorodų struktūra, puslapio antraščių, meta žymių valdymas. Tačiau šias funkcijas turi bet kokia šiuolaikinė turinio valdymo sistema. Todėl šiuo atžvilgiu nei atviro kodo, nei individualios TVS nėra pranašesnės.

Ypatingai daug mitų yra apie Wordpress turinio valdymo sistemą - dažnai tenka išgirsti sakant - "Googlas myli Wordpress". Iš tiesų, Googlas myli turinį. Kuo daugiau teksto, ir kuo mažiau html kodo, ar kokių nors programinių funkcijų, tuo geriau. Todėl blogai, kuriuose nieko daugiau nėra, tik straipsniai - paieškos sistemoms labai patinka. O Wordpress tiesiog yra populiariausia blogų platforma. Tačiau su Wordpress darant kažkokios kitos struktūros svetainę - ji nebus nei geresnė, nei blogesnė, negu naudojant kitą TVS.

Kaina

TVS kaina - tai dar viena savybė, kuria dažnai spekuliuojama - "Rinkitės atviro kodo TVS, nes jos yra nemokamos". Tačiau klientas perka ne TVS, o visos svetainės sukūrimą, su dizaino, konfigūravimo darbais, kurie jau yra mokami. Be to, nors standartinę TVS versiją galima parsisiųsti nemokamai, tačiau pluginai su papildomomis funkcijomis - irgi būna mokami. Taigi, norint gauti visas reikalingas funkcijas, netgi už atviro kodo TVS reikia mokėti.

Individualios TVS toli gražu ne visada būna mokamos - kartais mokate tik už papildomų funkcijų programavimą. O netgi jei būna nustatytas licencijos mokestis - jis paprastai būna nedidelis, lyginant su bendra svetainės kaina. Todėl visas svetainės sukūrimas gali kainuoti tiek pat, ar net būti pigesnis, nei naudojant atviro kodo TVS.

Todėl vargu ar galima teigti, kad kainos atžvilgiu, kuris nors iš šių variantų pats savaime turi pranašumą. Tiesiog atviro kodo TVS dažniausiai naudojamos paprastesnėms, standartizuotoms svetainėms, todėl susidaro įspūdis, kad tai pigesnis pasirinkimas. Tačiau jei norėsite sukurti svetainę su daugiau individualių funkcijų, tai kaina bus didelė, nepriklausomai kokia TVS bus naudojama.

Ką rinktis?

Apžvelgus visas savybes, galima daryti išvadą, kad daugiau privalumų turi individualios TVS. Žinoma, reikia nepamiršti, kad čia buvo lyginamos savybės, aktualios vartotojui. Įvairūs TVS palyginimai dažniausiai rašomi iš programuotojo perspektyvos - ką pasirinkti profesionaliam darbui. Iš tiesų, patiems svetainių kūrėjams atsiranda daug kitų vertinimo kriterijų, ir atviro kodo turinio valdymo sistemos dažnai būna patogesnis pasirinkimas. Su jomis lengva pradėti svetainių kūrimo verslą - nereikia pačiam kurti TVS. Lengva apmokyti naujus darbuotojus - yra išsami dokumentacija, be to galima surasti programuotojų, jau mokančių tą sistemą. Tą pačią TVS galima pritaikyti daugeliui skirtingo tipo svetainių. Be to, norint sukurti paprastą svetainę, netgi nereikia programavimo žinių - užtenka instaliuoti ir sukonfigūruoti TVS. Štai todėl daugelis svetainių kūrėjų, ypatingai pradedančiųjų, renkasi atviro kodo sistemas. Tačiau jei renkatės TVS kaip klientas - daugiau privalumų gausite pasirinkę individualiai kurtą turinio valdymo sistemą.

Domina svetainės kūrimo paslaugos? - Susisiekite su mumis ir pateiksime Jums asmeninį pasiūlymą.