inovatyvūs internetiniai sprendimai

Blogas

Atviro kodo ar individualiai kurta turinio valdymo sistema?


Atviras kodas

Svetainių kūrėjai, tiek naudojantys standartines atviro kodo turinio valdymo sistemas, tiek siūlantys individualiai kurtas, dažniausiai tai pateikia kaip privalumą. Pirmieji giriasi, kad jų siūlomos atviro kodo TVS yra vienos populiariausių pasaulyje, turinčios daug funkcijų, pastoviai atnaujinamos ir tobulinamos. Antri pabrėžia, kad siūlo ne visiems prieinamą, o kažkuo išskirtinę, labai patogią turinio valdymo sistemą. Kuris iš šių variantų naudingesnis užsakovui?

Beveik visos žinomiausios turinio valdymo sistemos yra atviro kodo: Wordpress, Joomla, Drupal, Opencart, Prestashop, Magento. Atviro kodo sistemas, iš tiesų, naudoja visi. Kiekvienas studentas pradeda mokytis kurti svetaines su kuria nors iš jų. Netgi įmonės, turinčios savo nuosavas TVS, vis tiek kai kuriuos projektus įgyvendina su atviro kodo sistemomis. O štai savo sukurtą turinio valdymo sistemą jau gali pasiūlyti ne kiekvienas. Programuotojai nusprendžia kurti savo TVS tada, kai mato, kad gali kažką padaryti geriau, išspręsti tam tikrus standartinių TVS trūkumus. Žinoma, tai nereiškia, kad gauname visais atžvilgiais geresnį rezultatą - kai kurie dalykai būna realizuoti geriau, tačiau kai kurių atviro kodo sistemų privalumų nelieka.

Funkcionalumas

Atviro kodo turinio valdymo sistemos, kaip taisyklė, gali pasigirti ilgais funkcijų sąrašais. Tačiau konkrečiam užsakovui svarbu ne bendras funkcijų skaičius, o kad turinio valdymo sistema turėtų būtent jo svetainei reikalingas funkcijas. Klientai dažnai galvoja - kadangi man siūloma TVS yra labai populiari, tai ji greičiausiai turės visas funkcijas, kokių tik gali prireikti. Deja ne - nepaisant ilgiausių funkcijų sąrašų, visada atsiranda kažkas, ko pasirinkta atviro kodo TVS neturi. Ir tai ne kokios egzotiškos funkcijos, pavyzdžiui standartinė Wordpress instaliacija neturi tokios elementarios funkcijos kaip daugiakalbystės palaikymas.

Žinoma, yra būdų šią situaciją išspręsti. Atviro kodo TVS turi daug vartotojų sukurtų pluginų su papildomomis funkcijomis. Bet kiekvienas jų turi savo niuansų - dažnai daro ne tiksliai tai, ko nori klientas, taip pat atsiranda įvairių suderinamumo problemų. Pluginas gali būti nesuderinamas su dizaino šablonu ar su kitais pluginais. O net jei dabar viskas veikia, išėjus naujai TVS versijai, galite pamatyti, kad tas pluginas nebepalaikomas. Todėl, nepaisant ilgų funkcijų sąrašų, atviro kodo TVS dažnai susiduria su funkcionalumo problemomis.

Individualiai sukurtos TVS vadovaujasi kiek kitokia filosofija. Jos nesistengia būti universalios, paprastai turi tik pagrindines funkcijas, bet būna padarytos taip, kad jų autoriai galėtų lengvai jas modifikuoti. Todėl svetainių kūrėjai, naudojantys savo individualias TVS, gali geriau įgyvendinti konkretaus kliento pageidavimus, nes trūkstamas funkcijas nesunkiai suprogramuoja.

Patogumas naudotis

Kadangi atviro kodo TVS stengiasi būti universalios, darbas su jomis tampa sudėtingas. Vartotojas, atsidaręs administravimo aplinką, pamato didelį meniu medį, daug konfigūravimo pasirinkimų bei duomenų įvedimo laukų. Konkreti svetainė paprastai panaudoja tik nedidelę dalį iš jų, todėl vartotojui būna sunku susigaudyti kur eiti ir ką daryti.

Individualiai kurtos TVS, kaip taisyklė, būna daug paprastesnės, dėl to darbas su jomis yra patogesnis. Klientams dažnai net neprireikia apmokymų kaip naudotis TVS - jie patys suranda kur ir ką pakeisti. Todėl individualias TVS siūlantys svetainių kūrėjai ne veltui pabrėžia, kad jų turinio valdymo sistemos yra labai patogios naudotis.

Greitaveika

Greitaveika - tai sritis, kur individualiai kurtos TVS paprastai turi didelį pranašumą. Atviro kodo TVS savo gyvavimo eigoje darosi vis universalesnės, tačiau kartu ir lėtesnės. Pavyzdžiui Wordpress, kuri išpopuliarėjo kaip tik dėl savo paprastumo, dabar tapo tokia sudėtinga ir lėta sistema, kad net paprastos reprezentacinės svetainės susiduria su greitaveikos problemomis. Ir greičio skirtumas yra labai didelis, matuojamas ne procentais, o kartais. Štai tipiškas pavyzdys - įprastą įmonės svetainę perkėlus iš Wordpress į individualią TVS, krovimosi greitis padidėjo penkis kartus, nuo 5 sekundžių iki 1 sekundės. Dar vienas liūdnai pagarsėjęs pavyzdys yra Magento el. komercijos platforma. Nors ji yra labai funkcionali ir su ja yra padaryta nemažai didelių ir žinomų el. parduotuvių, tačiau ji tokia lėta, kad dažnai prireikia dedikuoto serverio ir duomenų kešavimo, kad išspręsti greitaveikos problemas.

O šiais laikais svetainės greitaveika yra labai svarbi. Ji smarkiai įtakoja konversijas - kiek procentų el. parduotuvės lankytojų realiai perka. Į ją atsižvelgia ir Google paieškos sistema, reitinguodama svetaines. Žinoma, greitaveikos problemas galima spręsti užsisakant vis galingesnius svetainių talpinimo planus, tačiau geresnis sprendimas būtų - labiau optimizuota individuali TVS.

Saugumas

Dažnai galima išgirsti sakant, kad atviro kodo sistemos yra saugesnės, nes jas testuoja daug vartotojų, dažnai išeina atnaujinimai su ištaisytomis saugumo spragomis. Tai yra tiesa, tačiau viešai prieinamas kodas kartu leidžia ir įsilaužėliui lengviau surasti tas spragas - o tai yra daug didesnis pavojus tipiškai svetainei. Šiais laikais įsilaužimai nevykdomi rankiniu būdu - visas procesas automatizuojamas. Surandama klaida kažkokioje populiarioje TVS, tada parašoma kompiuterinė programa - botas, kuri ieško svetainių, naudojančių tą TVS, ir į jas įsilaužia. O tada pavagia duomenis, prideda reklaminių nuorodų, panaudoja spamo siuntimui ir t.t.

Kadangi individualių TVS kodas nėra viešai prieinamas, be to jos visos skirtingos, tai su jomis šio proceso automatizuoti neišeina. Norint įsilaužti į tokią svetainę, reikia rankiniu būdu ieškoti konkrečios svetainės spragų, plius daryti tai aklai - neturint kodo. O tai reikalauja daug laiko ir pastangų. Todėl individualias TVS naudojančios svetainės dažniausiai lieka nepaliestos, net jei jų kode ir būna klaidų. O štai atviro kodo turinio valdymo sistemos yra pastoviai atakuojamos botų, kurie pasinaudoja net menkiausiomis spragomis. Todėl pasirinkus atviro kodo TVS, svetainės saugumas taps problema. Kartais tenka atnaujinti svetainę su kokia nors populiaria TVS vien dėl to, kad ji tapo per daug pažeidžiama virusams ir botams, nors kitais atžvilgiais svetainė klientą visiškai tenkino ir atnaujinimo jis net neplanavo.

Modifikavimo laisvė

Modifikavimo laisvė yra pagrindinis atviro kodo TVS privalumas. Jų programinis kodas yra visiems prieinamas, pateikiama dokumentacija, daugelis programuotojų tas sistemas jau moka. Todėl, sukūrus svetainę su atviro kodo TVS, vėliau kitas programuotojas gali daryti joje pakeitimus, kita web sprendimų gali įmonė perimti jos tobulinimą. O štai individualiai kurtas TVS, kaip taisyklė, gali modifikuoti tik pas jų autorius. Todėl, pasirinkę šį sprendimą, tampate pririšti prie vieno svetainių kūrėjo.

Žinoma, šis privalumas gana sąlyginis - jei tai yra didelis ir sudėtingas projektas, kurį kažkokia įmonė pastoviai prižiūrėjo ir tobulino, tai kitam svetainių kūrėjui jį perimti būna sunku, net jei jis padarytas su atviro kodo TVS. Dažniausiai tokiuose projektuose TVS būna smarkiai modifikuota, prikurta daug individualių modulių, o pats sistemos branduolys jau smarkiai pasenęs, todėl lengviau būna padaryti viską nuo nulio, nei bandyti toliau tobulinti esamą sistemą.

Tačiau jei darote paprastą, nedidelio biudžeto projektą, kur išsiverčiate su standartinėmis TVS galimybėmis, tada modifikavimo laisvė tampa tikrai vertingu privalumu. Atviro kodo TVS būna padarytos taip, kad netgi pats vartotojas, neturintis programavimo žinių, galėtų instaliuoti papildomus pluginus, pakeisti dizaino šabloną. Todėl tokią svetainę gali tobulinti pats jos savininkas arba samdyti freelancerį programuotoją atskiriems darbams atlikti.

Kaina

Sukurti svetainę su atviro kodo TVS paprastai kainuoja pigiau, nei su individualia TVS. Natūralu, kad panaudoti jau esamą kodą paprasčiau, nei rašyti jį iš naujo. Tačiau tik su sąlyga, kad jūsų projektui tinka standartinės atviro kodo TVS galimybės. Dažnai tenka susidurti su situacija, kai klientas išsako tokius poreikius, kad jiems jokia standartinė TVS netinka. Tokiu atveju, net naudojant atviro kodo TVS, reikia papildomai programuoti, sistemą smarkiai modifikuoti, ir kaina gaunasi ne mažesnė, nei gaminant individualią TVS.

Bet to, reikia įvertinti ne tik kainą už pradinį svetainės sukūrimą, bet ir tobulinimo kaštus per visą projekto gyvavimo laikotarpį. Net jei šiuo metu projektą galima įgyvendinti su standartine TVS, dažnai vėliau atsiranda naujų poreikių ir prireikia tokių modifikacijų, kuriuos labai sunku padaryti naudojant pasirinktą atviro kodo TVS. Dėl to tobulinimo darbų kaina pasidaro labai didelė, o kartais net pasiekiamas taškas, kai tenka visą projektą nugriauti ir perdaryti iš naujo su individualia TVS. Tokiu atveju bendri projekto kaštai gaunasi žymiai didesni, nei būtų iš karto darant individualų sprendimą. Todėl kainos pranašumą atviro kodo TVS turi tik kuriant nesudėtingas svetaines.

Kokybė

Tiek vienoje, tiek kitoje pusėje galima rasti ir labai gero, ir labai blogo kodo pavyzdžių, todėl kokybės atžvilgiu nė vienas variantas pats savaime neturi pranašumo. Tačiau nekokybiškos atviro kodo TVS paprastai numiršta taip ir neišpopuliarėję. Todėl jei renkatės kokią nors iš populiariausių TVS, kuri tobulinama ilgus metus ir prie kurios vystymo prisideda daug programuotojų, tai yra savotiška garantija, kad jos kodas atitiks web sprendimų industrijoje įprastus kokybės standartus.

Tuo tarpu rinkdamiesi individualią TVS - labiau rizikuojate, galite gauti ir gerai apgalvotą, kokybišką sistemą, ir paskubomis padarytą studentišką darbą. Todėl privalote patys įvertinti svetainės kūrėjo patirtį bei sugebėjimus ir išsirinkti tokį, kuris gali pasiūlyti kokybišką sprendimą.

Ką rinktis?

Individualios TVS paprastai būna geriau pritaikytos kliento poreikiams, yra patogesnės naudotis, greitesnės ir saugesnės, tačiau neturi modifikavimo laisvės ir kainuoja brangiau, nei atviro kodo TVS. Jei darote sudėtingą, ilgalaikį projektą, kuriam ieškote svetainių kūrėjo, kuris ne tik svetainę sukurs, bet ir prižiūrės, tobulins, tada individuali TVS bus geresnis pasirinkimas. O jei reikia paprastos svetainės, bei norite būti neprisirišę prie vieno svetainių kūrėjo, tada verta rinktis standartinę atviro kodo TVS.