web sprendimai, elektroninė komercija

Blogas

Ar jums reikia unikalios sistemos?


Unikali sistema

Kas bendro tarp kostiumo ir internetinės svetainės? Vargu ar kam nors kiltų mintis juos lyginti. Tačiau aukščiausio lygio svetainių kūrimo ir kostiumų siuvimo paslaugos vadinamos tuo pačiu terminu.

Termino unikali sistema reikšmė

Terminas unikali sistema yra kilęs iš angliško žodžio bespoke. Taip dar XIX amžiuje buvo vadinama kostiumo pasiuvimo individualiam klientui paslauga. Palyginus su kostiumais, ko gero, lengviausia suprasti, ką šis terminas reiškia šiais laikais svetainių kūrimo srityje.

Norėdami įsigyti kostiumą, galite nueiti į parduotuvę ir išsirinkti tinkamo dydžio pramoniniu būdu gaminamą modelį. O galite apsilankyti pas siuvėją, kuris jus išmatuos, parinks medžiagas ir pasiūdins kostiumą, skirtą tik jums. Tokį patį pasirinkimą turite ir norėdami įsigyti internetinę svetainę. Nors web sprendimų įmonės siūlo sukurti svetainę, dažnai ji nėra kuriama tikrąja to žodžio prasme, o tik padaroma kažkokia iš anksto paruoštos svetainės kopija. Tai vadinamos šabloninės svetainės. Tai tokia įprasta praktika, kad kai kurie užsakovai net nežino, kad svetainė gali būti individualiai kuriama, ir užduoda klausimus, tarsi rinkdamiesi jau pagamintą prekę parduotuvėje - o ar svetainė turi tą ar aną funkciją, o kuo ji geresnė už kitą? Kai svetainė tikrai kuriama jums, tada jūs patys galite pasakyti, kokių funkcijų norėsite, kaip viskas turės atrodyti ir veikti, ir būtent tokia svetainė ir bus sukurta. Štai tokia svetainė, kuri sukurta individualiai jums, ir vadinasi unikali sistema.

Kartais šiuo terminu šiek tiek spekuliuojama. Daugelis web sprendimų įmonių skelbiasi, kad kuria unikalias svetaines, nors iš tiesų tesiūlo sukurti individualų dizainą, o turinio valdymo sistemą (TVS) vis tiek naudoja standartinę. Iš tiesų unikalia sistema galima vadinti tik tokią svetainę, kurioje viskas - tiek dizainas, tiek TVS sukurti individualiai.

Unikalios sistemos sukūrimas - daug sudėtingesnis darbas, nei šabloninės svetainės gamyba. Jei, kuriant šablonines svetaines, pakanka suinstaliuoti turinio valdymo sistemą ir uždėti jau paruoštą dizainą, tai, kuriant unikalią sistemą, reikia individualiai piešti dizainą pagal užsakovo pageidavimus, suprogramuoti visas TVS funkcijas. O tai daug laiko ir visai kitų įgūdžių reikalaujantys darbai. Natūralu, kad unikalios sistemos daug brangesnės, nei šabloniniai sprendimai.

Unikalių sistemų privalumai

Tačiau kuo unikali sistema naudinga? Juk didžioji dalis žmonių perka drabužius iš parduotuvės ir jais visai nesiskundžia, galbūt ir kuriant svetaines visai pakanka standartinių sprendimų? Skirtumas tas, kad renkantis kostiumą, pakanka rasti tinkamą dydį, o štai svetainėse yra šimtai dalykų, kurie turi jums tikti. Todėl vargu ar atsiras standartinis sprendimas, kuris tenkins visus poreikius.

Štai paimkime tokį standartizuotą produktą, kaip el. komercijos sistemas. Pasižiūrėjus į bet kurios iš jų aprašymą, atrodo, kad ji turi visas funkcijas, kokių tik gali prireikti prekyboje. Tačiau kiekviena funkcija gali būti realizuota daugeliu skirtingų būdų.

Pavyzdžiui, kaip įvesite nuolaidą - kaip naują kainą, ar kaip procentinį jos sumažėjimą? Pradėję dirbti, galite pamatyti, kad tiekėjas jums nuolaidas taiko procentais, o jūsų el. parduotuvėje nuolaidą galima įvesti tiktai kaip naują kainą. Todėl kiekvieną kartą, norėdami pritaikyti nuolaidą, turėsite patys rankiniu būdu apskaičiuoti, kokią kainą reikia įvesti. Jeigu prekė turės kelis variantus, ar nuolaida galios jiems visiems, ar nusistatys kiekvienam atskirai? Ką darysite, jei tiekėjas taikys nuolaidas atskiriems variantams, o jūsų el. parduotuvė leis įvesti tik visiems iš karto? Kitas pavyzdys - pvm skaičiavimas. Standartinės el. komercijos sistemos turi daug mokesčių konfigūravimo galimybių, bet jos dažniausiai būna pritaikytos užsienio mokesčių sistemoms, ir prekiaujant Lietuvoje dauguma tų funkcijų nereikalingos. O štai tokios elementarios galimybės, kaip įvesti galutinę kainą pirkėjui jau su pvm - galite ir nerasti. Dar vienas pavyzdys - prekių antkainiai. Ar el. komercijos sistema turi galimybę masiškai juos perskaičiuoti? Jei, suvedus prekes, prireiks padidinti ar sumažinti antkainį, gali pasirodyti, kad turite tūkstantį įrašų koreguoti rankomis.

Ir čia tik keletas nedidelių pavyzdžių - pasirinkę bet kurią standartinę sistemą, su panašiais trūkumais susidursite kiekviename žingsnyje. Yra galingų el. komercijos sistemų su labai daug konfigūravimo galimybių, tačiau tada iškyla kita problema - administravimo darbas pasidaro labai nepatogus ir sudėtingas. Atsidarę prekės redagavimo langą, ten rasite dešimt tabų ir daugiau nei šimtą įvedimo laukų - ir čia ne padauginimas. Konkrečiai el. parduotuvei paprastai prireikia tik labai nedidelės dalies iš jų.

Visas šias problemas išsprendžia unikali sistema. Kuriant unikalią el. parduotuvę, pirmiausia ir išsiaiškinami visi šie klausimai - kokio tipo prekėmis bus prekiaujama, ar jos bus sandėliuojamos ar imamos iš tiekėjų, kokia bus kainodara, kaip taikomos nuolaidos ir t.t. Ir tada sukuriama sistema, kuri tiek turi visas reikalingas funkcijas, tiek yra patogi naudotis.

Ir tai liečia ne tik administravimą, bet ir patogumą svetainės lankytojui. Nuo to, kaip greitai lankytojas suras jį dominančią informaciją, kiek lengvas ir paprastas bus užsakymo procesas, priklausys ir konversijos (pirkusių lankytojų procentas). Standartinėse sistemose vėlgi yra labai daug lankytoją apsunkinančių dalykų. Pavyzdžiui, užsakymo formoje reikia pildyti šalies, valstijos laukus, nors prekiaujant Lietuvoje jie visai nereikalingi. Kuriant unikalią sistemą, visa svetainės struktūra suprojektuojama taip, kad lankytojui būtų lengva orientuotis, o užsakymo procesas užimtų kuo mažiau žingsnių.

Išskirtinis unikalių sistemų požymis yra greitaveika. Standartinėse turinio valdymo sistemose tiek duomenų bazės struktūra, tiek programinis kodas dažnai būna neoptimalūs. Ir kuo tai sudėtingesnė bei daugiau galimybių turinti TVS, tuo ji veikia lėčiau. O kuriant TVS konkrečiai svetainei, galima pasiekti kelis kartus didesnį puslapio krovimosi greitį. Tai labai aktualu stambioms ir sudėtingoms svetainėms, turinčioms didelį lankomumą.

Dar vienas esminis unikalių sistemų privalumas yra tobulinimo potencialas. Svetainė nėra produktas, kurį vieną kartą nusiperki ir toliau vartoji. Darbo eigoje visada atsiranda naujų poreikių, be to web technologijos ir vartotojų įpročiai labai greitai kinta, todėl tenka tobulinti svetainę, kad ji neatsiliktų nuo šiuolaikinių tendencijų. Pasirinkę kokią nors standartinę TVS, turėsite tik ribotas galimybes vėliau kažką keisti. Ir ribojančiu veiksniu gali būti tiek sistemos architektūra, tiek svetainės kūrėjo kompetencija. Mat standartinius sprendimus siūlantys kūrėjai ne visada gali pasiūlyti individualaus programavimo paslaugas, kurių prireikia tobulinant sistemą. O unikalias sistemas galima pilnai modifikuoti pagal užsakovo poreikius, ir jas kuriančios web sprendimų įmonės gali suprogramuoti visas pageidaujamas funkcijas.

Ar verta rinktis?

Nors unikalios sistemos yra patogesnės ir labiau pritaikytos jūsų poreikiams, tačiau jų kaina - žymiai didesnė, nei standartinių sprendimų. Jei norite sukurti įprastą reprezentacinę svetainę, ar kitą projektą, kuriam svarbiau išvaizda, o ne funkcijos, vargu ar apsimoka investuoti į unikalios sistemos kūrimą. Forumai, blogai tai pat turi labai gerai jiems tinkančius standartinius sprendimus. Bet jei užsiimate elektronine komercija ar ruošiatės kurti nestandartinį, didelio lankomumo portalą, unikalios sistemos privalumus tikrai pajusite.

Unikalios sistemos sutinkamos nedažnai, tačiau kaip tik pačios didžiausios ir žinomiausios bet kokios srities svetainės, kaip taisyklė, ir yra unikalios sistemos.

Domina svetainės kūrimo paslaugos? - Susisiekite su mumis ir pateiksime Jums asmeninį pasiūlymą.